بذر استار فروت

استار فروت یا میوه ستاره ای  یا  کارامبولا (به انگلیسی Starfruit)

استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  یک میوه عجیب و غریب است که بومی فیلیپین، اندونزی، مالزی، ویتنام، هند، بنگلادش و سریلانکا می‌باشد. استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  میوه محبوب در سراسر جنوب شرقی آسیا، جنوب اقیانوس آرام و بخش هایی از شرق آسیا است. درخت استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا،  علاوه بر مناطق بومی در بسیاری از نقاط دنیا کاشته می‌شود. این میوه یک شکل منحصر به فرد و بسیار زیبایی دارد و زمانی که میوه به صورت عرضی برش داده می‌شود به شکل ستاره است به همین دلیل به آن استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  می‌گویند. کل میوه خوراکی است و گاهی اوقات در پخت و پز هم استفاده می‌شود و به عنوان چاشنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این میوه همچنین در درست کردن مربا، ژله، سالاد، نوشیدنی و ... نیز استفاده می‌شود. استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  حاوی مقدار زیادی از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است و دارای خواص ضد میکروبی قوی می‌باشد. استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  خواص و فواید زیادی دارد و بسیاری از متخصصان تغذیه خوردن آن را به صورت مرتب توصیه می‌کنند. درخت استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  به ارتفاع 1.2 متر رشد می‌کند.استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  زمانی که رسیده می‌شود رنگ آن زرد تیره شده که اندازه هر میوه 5 تا 15 سانتی متر می‌باشد و یک پوست صاف و نازکی دارد. میوه های کوچک ترطعم ترشی دارند و هرچه میوه رسیده می‌شود طعم آن شیرین تر می‌شود. انواع ترش اسید اگزالیک بیشتری نسبت به انواع شیرین دارند. گوشت میوه ترد و آبدار است و طعم بسیار خوبی دارد. بهترین زمان مصرف استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  مدت کوتاهی پس از رسیدن میوه هاست زمانی که رنگ میوه ها زرد با سایه سبز یا زمانی که کاملا زرد رنگ شده اند. زمانی که قرار است میوه ها در دمای اتاق ذخیره شوند بهتر است میوه ها را زمانی که کمی سبز رنگ هستند برداشت کرد. میوه ها زمانی که خیلی رسیده می‌شوند به رنگ زرد تیره با لکه های قهوه ای در می‌آیند که آبدارتر و شیرین تر می‌شوند. طعم استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  به ترکیبی از طعم سیب، گلابی، انگور و خانواده مرکبات تشبیه شده است. استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  کال سفت تر و ترش تر است و طعمی شبیه سیب سبز دارد.

خصوصیات کلی استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  

•    طعم میوه استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  ترش و شیرین بوده و بسیار خوشمزه می‌باشد.
•    بذر این نوع درخت و درختچه از بذرهای کمیاب و خاص بشمار می رود.
•    این میوه وقتی به طور کامل می رسد به رنگ زرد در می آید.
•    بذر درخت استارفروت از میوه های خاص مناطق استوایی به شمار می رود.
•    شما می توانید بذر استارفروت را در گلدان و یا حیاط منزل خود بکارید.
•    این درختچه زیبایی خاصی دارد و فضا را فوق العاده می کند.
•    بذر استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا   از کمیاب ترین میوه های استوایی گرمسیری می باشد.
•    درخت استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  باردهی بسیار بالایی دارد و میوه های آن از خوشمزه ترین میوه های استوایی هستند.
•    با قابلیت پرروش بصورت گلدانی در آپارتمان
•    میوه ستاره ای حاوی مقدار زیادی از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است و دارای خواص ضد میکروبی قوی میباشد.
•    بذر استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  از کمیاب ترین میوه های استوایی گرمسیری و بومی سریلانکا میباشد.
•    این میوه جزو گرانترین میوه های دنیا و ایران میباشد.

کاشت و جوانه زنی بذر استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا


طریقه کاشت استارفروت از بذر:


برای کاشت استارفروت از بذر، ابتدا محل مورد نظر را برای کاشت بذر استارفروت انتخاب نمایید،
توجه داشته باشید که بهترین خاک برای کاشت استارفروت از بذر خاک کمپوست و یا کوکوپیت و پیت ماس به همراه تلفیقی از شن می باشد .
بذر را برروی خاک گذاشته و سپس به وسیله یک لایه نازک از خاک سطح آن را بپوشانید، طوری که بذر را مرطوب نگه دارد
در این مرحله شما باید تا جوانه زدن بذر استارفروت آن را در دمای تقریبی بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد نگهداری کنید.


مرحله 1


یک گلدان 5 سانتی متری با چند سوراخ زهکشی برای هر بذر استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  آماده کنید. گلدان را با آب گرم و صابون بشویید و بعد آن را خشک کنید.


مرحله 2


هر گلدان را با مخلوطی از 2 قسمت ورمیکولیت و یا پرلیت و 1 قسمت خاک گلدان استریل پر کنید. مخلوط خاک را خیلی فشرده نکنید زیرا ممکن است زهکشی آن به اندازه کافی نباشد.


مرحله 3


هر یک از بذرهای استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  را در یک گلدان بکارید و بذر را با لایه نازکی خاک بپوشانید (0/6 سانتی متر) و سپس خاک را به آرامی فشار دهید تا با بذر کاملا تماس داشته باشد. بذر را با لایه ضخیمی از خاک نپوشانید زیرا سرعت جوانه زنی بذر کمتر می‌شود.


مرحله 4


گلدان ها را در جایی قرار دهید که درجه حرارت در آنجا به طور ثابت 21 درجه سانتی گراد باشد. گلدان ها را با یک پلاستیک بپوشانید تا رطوبت حفظ شود. لازم نیست کناره های پلاستیک را خیلی مهر و موم کنید و گلدان را هم در نور مستقیم قرار ندهید.


مرحله 5


هر روز پلاستیک را بردارید و میزان رطوبت را بررسی کنید. اگر سطح خاک تقریبا خشک شده بود با یک آبپاش به بذر آب دهید و خاک را مرطوب کنید، سپس پلاستیک را دوباره روی گلدان قرار دهید.  از آبیاری بیش از حد خودداری کنید زیرا آبیاری زیاد باعث مرگ بذر استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  می‌شود.


مرحله 6


جوانه زنی بعد از یک تا دو هفته انجام می‌شود. اگر بعد از چهار هفته جوانه ای مشاهده نشد احتمالا بذر کاشته شده مرده بوده است و باید دور انداخته شود.


مرحله 7


بعد از دیدن جوانه پلاستیک را بردارید و گلدان را به یک اتاق دارای پنجره های جنوبی یا غربی قرار دهید، جایی که درجه حرارت بالای 13 درجه سانتی گراد باشد.


نکاتی درباره نهال استارفروت، میوه ستاره ای یا کارامبولا


نهال استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  رشد سریعی دارد و زمانی که دو یا چند مجموعه برگ تشکیل داد باید آن را به گلدان بزرگتر منتقل کرد. خاک های لومی و شنی برای کاشت استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  مناسب هستند. به طور منظم به نهال ها آب دهید، زمانی که سطح خاک خشک می‌شود آبیاری را انجام دهید و از پژمرده شدن نهال ها اجتناب نمایید. یک قاشق چایی خوری از کود 15-15-15 نیتروژن، پتاسیم، فسفات را در یک گالن آب مخلوط کنید و هفته ای یک بار به میزان کافی به خاک گلدان اضافه نمایید.
در صورتی که گلدان استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  را در خانه نگهداری می‌کنید آن را در نزدیکی یک پنجره جنوبی قرار دهید و یا گلدان ها را در خارج از خانه در یک مکان روشن و امن قرار دهید. نهال ها را باید حداقل به مدت 2 فصل کامل در گلدان نگه دارید و در طول ماه های تابستان آن را خارج از خانه قرار دهید و در زمستان آن ها را به خانه منتقل کنید. بعد از گذشت دو فصل کامل زمانی که در بهار دمای خاک بالاتر از 21 درجه سانتی گراد شد نهال ها را به زمین منتقل کنید. نهال استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  ترجیحا باید در آفتاب کامل و خاک دارای زهکشی خوب کاشته شود. PH مناسب خاک برای رشد نهال استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  5/5 تا 6/5 می‌باشد. فاصله نهال ها از هم باید حداقل 6 متر باشد و باید سه بار در سال به نهال ها کود داده شود. درخت استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  رشد سریعی دارد و معمولا در سال سوم یا چهارم میوه می‌دهد. درخت استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  باردهی بالایی دارد ولی بارش باران در فصل بهار باعث کاهش باردهی درخت استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  می‌شود اما در شرایط ایده آل هر درخت 91 تا 181 کیلو میوه می‌دهد.
درختان استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  علاوه بر میوه دارای برگ ها و گل های صورتی بسیار زیبایی است که به عنوان یک درخت زینتی و تزیینی هم نگه داری می‌شود.
استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  غنی از آنتی اکسیدان ها، پتاسیم و ویتامین C است و قند و سدیم و اسید پایینی دارد. این میوه یک منبع غنی از آنتی اکسیدان های پلی فنولیک اولیه و ثانویه می‌باشد و فعالیت های ضد میکروبی دارد. عصاره استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  نیتریک اسید را مهار می‌کند و دارای فعالیت ضد میکروبی در برابر E.coli،  استافیلوکوکوس اورئوس، سودوموناس و کلبسیلا spp.، آئروژینوزا می‌باشد.
استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  برای درمان کلسترول بالا، بیماری های قلبی و عروقی بسیار مفید است و همچنین به عنوان یک داروی آرام بخش می‌توان از این میوه استفاده نمود.
گفته می شود که مدت جوانه زدن استارفروت از بذر در حدود چهار تا شش هفته می باشد که البته این زمان متغیر است.
توجه داشته باشید که شما ميتوانید گیاه و بذر استارفروت را در مناطق گرمسیری در بیرون از فضای خانه نگهداری کنید.
در مناطق سردسیری و معتدل که دمای آن از پانزده درجه سانتیگراد پایین تر است آن را در فضای درون نگهداری نمایید،
چرا که دمای بلای 15 درجه برای گیاه استارفروت خطرناک است.
شما در هر زمانی می توانید این گیاه را بکارید و محدودیتی از این طریق وجود ندارد.
نهال استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  به صورت ریشه پر و 4 ماهه است.

نهال چیست :


به دلیل اینکه کاشت بذر درختان برای کشاورزان و همچنین سایر افرادی که خواستار کاشت درخت می‌باشند زمانبر و طولانی است، به همین منظور شرکت‌های مختلف با کاشت بذر و انجام مراقبت‌های ویژه رشد درخت را تسهیل می‌کنند تا افرادی که اقدام به خرید نهال می‌کنند بتوانند هر چه سریع‌تر از بهره اقتصادی درخت استفاده کنند.
نهال در واقع نوعی درخت کوچک آماده کاشت می‌باشد. این نوع نهال توسط بذر و یا قلمه تکثیر می‌شود و در اختیار افراد مختلف قرار می‌گیرد.

نهال‌ها معمولاً به سه دسته 1. نهال ریشه لخت 2. نهال گلدانی  3، نهال گونی پیچ یا نایلون پیچ تقسیم می‌شود.
طریقه کاشت نهال استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  :


کاشت نهال بسیار آسان است. کاشت نهال با توجه به گونه‌های مختلف متفاوت است که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود در ادامه نیز همراه ما باشید.


نهال ریشه لخت :


در این نوع نهال ابتدای گودالی ایجاد کنید سپس کمی خاک درون آن بریزید و نهال را در درون آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک نرم و مناسب پر کنید سپس گیاه را آبیاری کنید.


نهال گلدانی :


در نهال گلدانی نیز ابتدا گودالی ایجاد نمایید سپس گلدان را شکسته و نهال را با خاک گلدان مستقیماً در گودال قرار دهید و اطراف آن را پر کنید. سپس گیاه را آبیاری کنید.


نهال گونی پیچ یا نایلون پیچ :


در این نوع نهال نیز ابتدا در محل مورد نظر گودالی ایجاد کنید و سپس نهال را با نایلون و گونی در درون آن بگذارید همچنین می‌توانید پس از گذاشتن گلدان در درون گودال نایلون یا گونی را بردارید.


بهترین زمان کاشت نهال :


توجه داشته باشید که اگر نهال در زمان مناسب خود کاشته نشود ممکن است نتیجه عکس بدهد. بهترین زمان برای کاشت نهال زمانی است که گیاه در خواب به سر می رود به همین منظور در مناطق گرم، معتدل و نیمه سردسیر کاشت نهال در فصل پاییز انجام می‌شود توجه داشته باشید که کاشت نهال در فصل پاییز به گونه‌ای باشد که با شروع فصل یخبندان ریشه نهال با محیط انس گرفته باشد. در مناطق سردسیر کاشت نهال پس از یخبندان و از بین رفتن سرما و باد می‌باشد.
حال آنکه کاشت نهال‌های گلدانی را می‌توانید در هر زمانی با وجود شرایطی خاص انجام دهید.
 

مزایای میوه استارفروت ، میوه ستاره ای یا کارامبولا:
میوه استارفروت دارای مزایای درمانی و دارویی بیشماری است که به برخی از آن ها اشاره خواهیم نمود:


•    این میوه به دلیل داشتن ویتامین c از التهاب جلوگیری می کند و دارای آنتی اکسیدان قوی است.
•    استارفروت در کاهش وزن و همچنین برای مادران باردار و افراد شیرده بسیار موثر است.
•    میوه استارفروت در سلامت استخوان و اثرات ادار آور موثر است
•    همچنين در بهبود سیستم عملکرد هاضمه و اسهال، سردرد، سرفه، گلو درد، تب و …کاربرد دارد.
•    استفاده از میوه استارفروت باعث می شود که پوست شادابی داشته باشد و برای رشد مو نیز موثر است.

آفات و بیماری


آفات مهم برای درخت استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا،  مگس های میوه، مورچه ها، پروانه میوه و پرنده ها هستند. همچنین محصولات به سرما حساس می‌باشند. تاکنون هیچ بیماری جدی برای استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  شناسایی نشده است که نیاز به اقدامات کنترل داشته باشد.


هشدار


استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا،  سطح بالایی از اگزالیک اسید دارد و برای کسانی که دارای سنگ کلیه، نارسایی کلیه و یا کسانی که تحت درمان دیالیز کلیه هستند مضر می‌باشد. چنین افرادی در صورت مصرف استار فروت ، میوه ستاره ای  یا  کارامبولا  دچار تهوع، استفراغ و سرگیجه می‌شوند و برای افرادی که در عملکرد کلیه اختلال دارند بسیار مضر می‌باشد حتی ممکن است به مرگ آن ها منجر شود.


حالت نمایش:
نمایش سریع

بذر کارامبولا (استار فروت)

40,000تومان

Carambola ، یا میوه ستاره ای ، میوه Averrhoa carambola ، گونه ای از درخت بومی اندونزی ، فیلیپین و در سراسر مالزی است. این میوه معمولاً در سراسر آسیای جنوب شرقی ، اقیانوس آرام جنوبی ، میکرونزی و بخش هایی از آسیای شرقی مصرف می شود. این درخت در مناطق گرمسیری کشت می شوداین گیاه برخی گونه ها زیر 10 درجه سانتی گراد از بین خواهند رفت ولی برخی رقم ها تا 0 ..

نمایش 1 تا 1 از 1 (1 صفحه)