ویژه ها

درخت زیبای کاسیا جوانیکا طلایی در زمان گل دادن مانند طلا می درخشد. معمولا این درخت را به صورت ردیف در دو طرف خیابان ها می کارند تا وقتی به شکوفه می نشیند، تونلی از گل را پدید آورد.

نام علمی: Cassia javanica

 

درخت جاکاراندا (یاکاراندا) که نام علمی آن «میموسی‌فولیا»است، گل‌های خوشه‌ای و نیلی رنگ می‌دهد و گاه تا ۱۸ متر قد می‌کشد. نام جاکاراندا، ریشه «گورانی»  دارد و به معنای معطر است. گوارانی ها بیشتر به بومیان برزیل، آرژانتین، پاراگوئه و بولیوی گفته می‌شود. جاکاراندا گونه‌های بسیار دارد و از خانواده «پیچ‌اناریان» است. پیچ‌اناریان گیاهانی هستند بالارونده، با برگ‌های غالباً متقابل، مرکب و گل‌آذین.

درخت چشم نواز و زیبای جاکاراندا در طب سنتی مورد توجه بومیان بوده و افسانه پیرامون آن کم نیست. از چوب آن که عطرآگین و قهوه ای صاف متمایل به خاکستری است، برای رنگرزی هم استفاده می‌شد. اکنون چوب آن در نجاری و مبل‌سازی و خودروهای لوکس و پیانو به‌کار می‌رود.

درخت جاکاراندا بومی مناطق گرمسیری است و در آمریکای مرکزی، کوبا، آفریقای جنوبی، زیمباوه، استرالیا، نیوزلند، مکزیک، لیسبون، برزیل، بولیوی، نپال و... زیاد است. امروزه جاهای دیگر هم کاشته می شود. بیشتر اوقات سبز و تازه است و با گل بنفش متمایل به آبی، بسیار زیبا جلوه می‌کند. با هر وزش باد گلبرگهای زیبای جاکاراندا از درخت فرو می‌افتند و زمین را یک‌دست بنفش می‌کنند. ... هرسال در استرالیا در گرافتون (شمال رودخانه ولز، در منطقه اقیانوسیه) جشنواره جاکاراندا، از جمله برای شکرگذاری از طبیعت و همدمی با آن برگزار می‌شود.

در وصف درخت جاکاراندا چندین ترانه سروده شده که یکی از آنها در آرژانتین مشهور است و توسط «مارینا اله نا والز» و «پالیتو اورتگا» اجرا شده است. درخت جاکاراندا هم چون ارغوان بیرق گلگون بهار است و از قضا با شکوفه های زیبا و طنازش به ارغوان شباهت دارد.

نیاز به نور:  آفتابی

خاک مناسب: خاک غنی با زهکشی خوب

نیاز به آب:  متوسط

 
 

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:گفتگوی زنده
تلگرام ردبازار را دنبال کنید Redbaazar@ آدرس اینستاگرام: instagram.com/redbazar.ir