ویژه ها

جاکاراندا که نام علمی آن «میموسی‌فولیا» است، گل‌های خوشه‌ای و نیلی رنگ می‌دهد و گاه تا ۱۸ متر قد می‌کشد. نام جاکاراندا، ریشه «گورانی» دارد و به معنای معطر است. گوارانی‌ها بیشتر به بومیان برزیل، آرژانتین، پاراگوئه و بولیوی گفته می‌شود. جاکاراندا گونه‌های بسیار دارد و از خانواده «پیچ‌اناریان» است. پیچ‌اناریان گیاهانی هستند بالارونده، با برگ‌های غالباً متقابل، مرکب و گل‌آذین.

درخت چشم‌نواز و زیبای جاکاراندا در طب سنتی مورد توجه بومیان بوده و افسانه پیرامون آن کم نیست. از چوب آن که عطرآگین و قهوه‌ای صاف متمایل به خاکستری است، برای رنگرزی هم استفاده می‌شد. اکنون چوب آن در نجاری و مبل‌سازی و خودروهای لوکس و پیانو به‌کار می‌رود.

درخت جاکاراندا بومی مناطق گرمسیری است و در آمریکای مرکزی، کوبا، آفریقای جنوبی، زیمبابوه، استرالیا، نیوزلند، مکزیک، لیسبون، برزیل، بولیوی، نپال و… زیاد است. امروزه جاهای دیگر هم کاشته می‌شود. بیشتر اوقات سبز و تازه است و با گل بنفش متمایل به آبی، بسیار زیبا جلوه می‌کند. با هر وزش باد گلبرگهای زیبای جاکاراندا از درخت فرو می‌افتند و زمین را یک‌دست بنفش می‌کنند. ... هرسال در استرالیا در گرافتون (شمال رودخانه ولز، در منطقه اقیانوسیه) جشنواره جاکاراندا، از جمله برای شکرگذاری از طبیعت و همدمی با آن برگزار می‌شود.

در وصف درخت جاکاراندا چندین ترانه سروده شده که یکی از آن‌ها در آرژانتین مشهور است و توسط «مارینا اله نا والز»و «پالیتو اورتگا»اجرا شده‌است. درخت جاکاراندا هم چون ارغوان بیرق گلگون بهار است و از قضا با شکوفه‌های زیبا و طنازش به ارغوان شباهت دارد.

کاشت درخت چشم‌نواز «جاکاراندا» در پایتخت بهار نارنج:

سازمان پارکها وفضای سبز شهرداری کلانشهر ساری برای اولین بار در مرکز استان شروع به کاشت درخت زیبا و چشم‌نواز «جاکاراندا» در سطح میادین وپارکهای شهر نموده است.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:گفتگوی زنده
تلگرام ردبازار را دنبال کنید Redbaazar@ آدرس اینستاگرام: instagram.com/redbazar.ir