ویژه ها

گارسینیا آترویریدیس

خصوصیات گیاهشناسی:
 
"گیاه گارسینیا آترویریدیس" یکی از درختان جنگل های بارانی و بومی مالزی است. این گیاه به صورت خودرو در شبه جزیره مالزی رشد می کند اما در برخی نواحی به عنوان یک گیاه دارویی مورد کشت و کار قرار می گیرد. گارسینیا درختی چندساله و بزرگ است که عمدتاً در جنگل های همیشه سبز نواحی جنوبی تایلند و مالزی دیده می شوند. 
این گیاه می تواند بیش از 20 متر ارتفاع داشته باشد. پوست آن صاف و به رنگ خاکستری است. برگ ها به رنگ سبز تیره، براق، طویل و خطی با انتهای نوک تیز می باشند. گل ها به رنگ قرمز تیره هستند. میوه های این گیاه کروی شکل بوده و به صورت منفرد در انتهای شاخه ها تشکیل می شوند. این میوه ها حدود 10 سانتیمتر نیز قطر دارند. میوه های رسیده به رنگ زرد مایل به نارنجی روشن که به صورت قاچ شده و خشک شده به همراه ادویه ی کاری یا با شکر به مصرف خوراکی می رسند. 
 
شرایط محیط رشد:
 
این گونه بسیار مناسب برای نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری است با میانگین بارش سالیانه ی زیاد است. در طول دوره ی رشد رویشی به آبیاری منظم احتیاج دارد. این درختان به خشکی حساس بوده و برای رشد بهتر به نواحی بارانی یا آبیاری منظم نیاز دارند. این گیاه سیستم ریشه ای ضعیفی دارد به همین دلیل خاک های عمیق، به خوبی آبیاری شده و دارای رطوبت زیاد را ترجیح می دهند
دمای کمتر از 20 درجه سانتیگراد نیز رشد را به تأخیر می اندازد. بهترین دما برای رشد و تولید میوه های این درخت، دمای بین 25 تا 35 درجه سانتیگراد به همراه رطوبت بیش از 80 درصد می باشد. در دماهای بالای 38 یا 40 درجه سانتیگراد، برگ ها و میوه ها دچار آفتاب سوختگی می شوند.
از نظر نیاز نوری به مکان های کاملاً آفتابگیر نیاز دارد.
 
کاربردها:
 
میوه های این گیاهان دارای اسید سیتریک، اسید تارتاریک، اسید مالیک، اسید اسکوربیک، اسید هیدروکسی سیتریک و فلاونوئیدها است. 
میوه ها را به صورت رسیده یا خشک شده می توان مصرف نمود. همچنین در سالادها نیز از این میوه ها استفاده می شود. 
 
تکثیر:
 
تکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرها صورت می گیرد. بهترین زمان برای کشت بذرها، بلافاصله پس از برداشت آنها است. این بذرها اگر سریعاً پس از برداشت کشت نشوند، قدرت جوانه زنی آنها کاهش می یابد. بذور کشت شده، 40 تا 90 روز پس از کشت جوانه خواهند زد. نهال های بذری در شرایط سایه و رطوبت کافی به سرعت رشد خواهند کرد. در صورت مدیریت صحیح خاک و شرایط رشد گیاه، نهال های بذری حاصل پس از 3 تا 5 سال به باردهی خواهند رسید.
 

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:گفتگوی زنده
تلگرام ردبازار را دنبال کنید Redbaazar@ آدرس اینستاگرام: instagram.com/redbazar.ir