ویژه ها

لیموترش رودخانه راسِل

خصوصیات گیاهشناسی:
 
"لیموترش رودخانه راسل" یا لیموترش برگ بزرگ استرالیا" با نام علمی Citrus indora یا Microcitrus indora یکی از درختان جنس مرکبات و بومی استرالیا است.
این گیاهان عموماً در جنگل های بارانی نواحی پست و گرمسیری رشد می کنند. معمولاً بومیان منطقه، بر حسب عادت، زمین ها را از این گیاهان خالی می کنند تا کشت گیاهان مورد نظرشان را نجام دهند به همین دلیل این درختان به ندرت یافت می شوند و میوه های آنها نیز به صورت تجاری مورد استفاده قرار نمی گیرند.
 
سیتروس ایندورا درختی کوچک یا درختچه ای به طول بیش از 4 متر است. این درختان یا درختچه ها دارای خارهای برجسته ای می باشد.
میوه ها تخم مرغی شکل یا بیضی شکل و کشیده، به طول 5 تا 6.5 و عرض 3 تا 3.5 سانتیمتر و به رنگ سبز مایل به زرد می باشند. هر میوه دارای تعدادی بذر است. این بذرها کوچک، گاهی گلابی شکل، به طول 6 تا 8 و عرض 4 تا 5 میلیمتر مشاهده می شوند.
برگ ها و گل های این گیاهان بدون بو و فاقد روغن های فرار و آروماتیک هستند که این ویژگی یکی از مشخصه های این گونه از مرکبات می باشد.
برگ ها تخم مرغی شکل یا نیزه ای و به طول 8 تا 18 سانتیمتر و عرض 4 تا 10 سانتیمرت مشاهده می شود. دمبرگ ها بسیار کوتاه و به طول حدود 4 تا 8 میلیمتر می باشند.
گل ها مانند دیگر گونه های میکروسیتروس ها، کوچک می باشد. این گل ها نسبت به دیگر گونه های میکروسیتروس دارای تعداد بیشتری پرچم هستند.
 
شرایط محیط رشد:
 
این گیاه در جنگل های بارانی نواحی پست و گرمسیری رشد می کند.
اطلاعات خاصی از شرایط رشد این گیاه در دست نیست اما گزارش شده که این درختان نسبت به خشکی و همچنین خاک های فقیر، مقاوم می باشند.
 
خواص درمانی و کاربردهای صنعتی:
 
میوه های این گیاهان دارای ارزش خوراکی بوده و به صورت تازه یا آب میوه، مورد استفاده قرار می گیرند.
 
تکثیر:
 
تکثیر آنها از طریق کشت بذرهایشان صورت می پذیرد.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:گفتگوی زنده
تلگرام ردبازار را دنبال کنید Redbaazar@ آدرس اینستاگرام: instagram.com/redbazar.ir