ویژه ها

بذر خربزه سفید چینی 

کاشت خربزه
ابتدا خاک را شخم زده و به آن کود و کمپوست و مالچ اضافه کنید. خربزه را به صورت جوی و پشته ای می کارند. فاصله هر جوی با جوی بعدی 2 متر باید باشد. قبل از کاشت بذر، نهرها را پر از آب می کنند. بعد از چند روز که رطوبت اضافی تبخیر شد بذرها را در گودال هایی به عمق 3 تا 5 سانتی متر می کارند. در هر گودال 3 تا 4 بذر می ریزند و روی آن را با خاک نرم و مرطوب می پوشانند. فاصله گودال ها از هم 50 سانتی متر باید باشد. بعد از سبز شدن بوته ها در مرحله 2 تا 3 برگی باید آن ها را تنک کرد. به این صورت که یک بوته قوی را انتخاب کرده و بقیه بوته ها را حذف کرد. بعد از تنک کردن بوته ها برای جلوگیری از صدمه دیدن بوته توسط وزش باد، اطراف آن را خاک می دهند.
بعد از چهار برگی شدن بوته های خربزه و ظهور اولین ساقه های فرعی وقتی این ساقه ها به طول 5 تا 10 سانتی متر رشد کردند، ساقه اصلی را بعد از برگ دوم و از بالای دو ساقه فرعی قطع می کنند. با قطع ساقه اصلی، هر بوته خربزه دارای دو ساقه متقابل هستند و تمام گل های نر و ماده در آن ظاهر خواهد شد که پس از تلقیح گل ماده، میوه تشکیل می شود.
اگر آب و هوای منطقه خیلی گرم و خشک باشد، هر 2 تا 3 روز یک بار به گیاهان باید آب داده شود. برگ های بوته های خربزه را از نظر بیماری ها و آفات چک کنید.  در صورت وجود آفات از آفت کش های شیمیایی استفاده کنید.
موقع برداشت خربزه بستگی به نوع، درجه حرارت، روش های حمل و نقل و فاصله تا بازار دارد. اگر محصول مصرف محلی دارد، برداشت وقتی صورت می گیرد که میوه کاملا رسیده ولی هنوز سفت باشد. اگر برای ارسال به بازارهای دوردست باشد کمی قبل از رسیدن آن را برداشت می کنند. هیچ گونه علائم خارجی که نشانه رسیدگی باشد روی میوه ظاهر نمی شود. معمولا در میوه رسیده برجستگی های روی پوست و یا شبکه هایی از خطوط نامنظم که روی پوست تشکیل شده اند سفت تر و برجسته تر می شوند. رنگ پوست تغییر کرده و از سبز تیره یا خاکستری مایل به سبز به رنگ سبز مایل به زرد در می آید. گاهی اطرام دم میوه شکافی ایجاد می شود که با رسیدن میوه شکاف ها عمیق تر شده و به همدیگر می رسند. ضمنا میوه رسیده به سهولت از دمگل جدا می شود. باید توجه داشت که در موقع رسیدن مقدار مواد معدنی و قند بالا می رود و نشاسته کم می شود. ضمنا شیرینی و بافت میوه کیفیت میوه را مشخص می کند.
خربزه بعد از برداشت به سرعت باید به محل مصرف حمل شود. خربزه را نمی توان زیاد انبار کرد. درجه حرارت انبار باید نزدیک به صفر و رطوبت نسبی 80 تا 90 درصد باشد. در این صورت می توان خربزه را تا یک ماه نگه داری کرد.

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:برچسب ها: بذر white melon
گفتگوی زنده
تلگرام ردبازار را دنبال کنید Redbaazar@ آدرس اینستاگرام: instagram.com/redbazar.ir